„16 Dni Przeciwko Przemocy” – zgłoś się po poradę

Uprzejmie informujemy, iż od dnia 25 listopada br. w Polsce i na całym świecie rozpoczęły się obchody kampanii „16 Dni Przeciwko Przemocy”. Akcja ta ma na celu podniesienie świadomości na temat wszelkich przejawów przemocy ze względu na płeć, która stanowi jedną z najbardziej drastycznych form dyskryminacji i łamania praw człowieka.

W organizację tegorocznych obchodów kampanii „16 Dni Przeciwko Przemocy” włączyła się Krajowa Rada Komornicza, która organizuje w dniu 04 grudnia 2014 r. „Dzień bezpłatnych porad”, w ramach którego komornicy sądowi na terenie całego kraju będą świadczyć nieodpłatnie pomoc osobom doznającym przemocy, w tym przemocy ekonomicznej, która stanowi jeden ze szczególnych przejawów przemocy wobec kobiet.

Przeciwdziałanie przemocy ekonomicznej wymaga w szczególności skutecznego wyegzekwowania należnych alimentów, odzyskania części majątku, otrzymania zabezpieczenia na zaspokojenie potrzeb rodziny, bądź usunięcia z mieszkania członka rodziny będącego sprawcą przemocy. Wszystkie te czynności wymagają udziału komornika. Dlatego w ramach organizowanego w dniu 4 grudnia 2014 r.

Dnia Bezpłatnych porad, osoby doznające przemocy będą mogły uzyskać odpowiedzi na pytania, w jaki sposób działa komornik, czego można od niego oczekiwać, w jaki sposób zwrócić się o pomoc, jakie należy mieć dokumenty, czy i jakie koszty należy ponieść i co zrobić, aby egzekucja była skuteczna.

Kampania realizowana jest przez instytucje publiczne i organizacje pozarządowe w całym kraju.

Szczegółowy wykaz kancelarii komorniczych zaangażowanych w tegoroczną akcję:

Wykaz kancelarii.pdf